Historia


KRONIKA WĘDKARSKA O DZIAŁALNOŚCI PZW


Rok 1879 stanowi przełom w historii polskiego wędkarstwa.
Od ponad 100 lat jesteśmy naprawdę wędkarzami.
Znaczenia zorganizowanego wędkarstwa dziś nikomu nie musimy tłumaczyć ,natomiast mało kto zdaje sobie sprawę, jak że dużo pracy i poświęcenia wymagało od działaczy wywalczenie uznania wędkarstwa w społeczeństwie , oraz zdobycie pewnych praw i przywilejów do których dzisiaj już jesteśmy przyzwyczajeni.
Oprócz tego nie jest dla nikogo tajemnicą, że kolebką nowoczesnego wędkarstwa jest Wielka Brytania.
Dzięki inicjatywie M.Siły Nowickiego zostaje utworzone w Krakowie Krajowe Towarzystwo Rybackie(KTR).
W 1886r.powstaje Krakowski Klub Wędkarski przekształcony w 1906r.w Towarzystwo Miłośników Sportu Wędkarskiego.
Następnie wreszcie ważna data w historii polskiego wędkarstwa 19 marzec 1950r.kiedy 260 organizacji zrzeszonych w związkach sportowych Towarzystw Wędkarskich,poprzez delegatów powołano Polski Związek Wędkarski(PZW) który stanowić będzie o wszystkim co łączy się ze sportem wędkarskim formami i jego uprawnienia.
Szybki w latach powojennych wzrost społecznego zainteresowania wędkarstwem sprawił ,że PZW znalazł się pod względem liczebności na czołowym miejscu wśród różnych organizacji.
Coraz więcej wędkarzy przestawia się z łowienia biernego na czynne,które wymaga pewnego zasobu nowych wiadomości,szybkiego refleksu,pomysłowości,inicjatywy a także określonej kondycji fizycznej.
Zainteresowanie wędkarstwem ogromnie wzrosło zwłaszcza po 1958r.
W 1958r. PZW przystąpił do Między Narodowej Organizacji CIPS która zrzesza wszystkie związki wędkarskie krajów europejskich.
Jednak zainteresowanie wędkarstwem sportowym wzrosło szczególnie od 1961r.
A w propagowaniu sportu wędkarskiego w Polsce duże zasługi ma miesięcznik "Wiadomości Wędkarskie".Nie sposób nie wspomnieć o podręczniku Feliksa Choynowskiego ,który nie tylko uczył nas wędkować lecz tworzył rodzinne nazewnictwo wędkarskie.Podręcznik ten do dzisiaj w pewnych sprawach nie stracił na aktualności , było on wybitnym praktykiem.
Zalety wędkarstwa- pomijając samą rybę, wędkarstwo jest sportem mającym wiele zalet.
Naprzód zachęca ono do poczciwości, a następnie rozwija wiele przymiotów, począwszy od zmysłu spostrzegawczego na wolnym powietrzu, przy powiewie wiatru, ułatwia muzykalne wykształcenie ucha, a oko wychowuje do malarstwa.
Wędkarstwo jest również ćwiczeniem najwięcej uśmierzającym, przywracającym spokój przepracowanym mózgom.
W dzisiejszych czasach wędkarstwo jedni uważają za sport, są nawet zawody w randze Mistrzostw Świata, a drudzy traktują jako hobby.
Wędkarstwo jest jedną z najulubieńszych rozrywek tak pracowników fizycznych jak i umysłowych którzy we wrażeniach i przyjemnościach łowiąc na wędkę znajdują wypoczynek po pracy jak i urlopie.

Motto
Wędkarstwo-to dwa robaki na przeciwnych końcach tej samej wędki.
Bernard Shaw